Stomatologia dziecięca

Stworzyliśmy gabinet przyjazny dzieciom.

W trosce o zdrowie ząbków, ale i zdrowie psychiczne naszych małych pacjentów przygotowaliśmy specjalne udogodnienia:

dyplomy oraz nagrody za odwagę, wręczane po zakończeniu zabiegu, żeby każde dziecko czuło się docenione i chętnie przychodziło na kolejne wizyty,

materiały edukacyjne: specjalne książeczki, ulotki i kolorowanki, kolorowe plombki do ząbków mlecznych, których wybór pozostawiamy w gestii dziecka, dzięki temu aktywnie uczestniczy ono w procesie leczenia, możliwość leczenia dzieci niepełnosprawnych, żel znieczulający.

 

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia,  profesjonalną opieką stomatologiczną powinny zostać objęte wszystkie dzieci już od pierwszych miesięcy życia. Rodzice mają obowiązek zdobywać i poszerzać wiedzę na temat ochrony swoich pociech przed próchnicą i chorobami dziąseł.

Rodzice powinni wiedzieć, że:

- Można wpływać na strukturę twardych tkanek zębów  dziecka  w okresie rozwoju zębów, przed i po wyrznięciu, przez prawidłowe żywienie i stosowanie związków fluoru.

- O zęby mleczne można zadbać już w ciąży.

- Jedyną słuszną metodą higienizacyjną jest codzienne, szczotkowanie zębów, tylko w ten sposób usuniemy z powierzchni szkliwa płytkę bakteryjną, która codziennie odkłada się na zębach. Płytka bakteryjna oraz kwasy występujące m.in. w napojach gazowanych są główną przyczyną próchnicy, dlatego tak ważne jest usuwanie płytki bakteryjnej ze wszystkich powierzchni zębów oraz unikanie pokarmów o kwaśnym pH.

- zalecana jest profesjonalna profilaktyka próchnicy:

LAKOWANIE - izolowanie powierzchni zębów od działania czynników próchnicotwórczych przez uszczelnianie bruzd i szczelin.

IMPREGNACJA ? zabezpieczenie zmienionych próchnicowo płaskich powierzchnie zębów specjalnym preparatem na bazie srebra ? przebarwia na ciemno, ale zatrzymuje postęp próchnicy.

FLUORYZACJA ? pokrycie zdrowych zębów bezbarwnym lakierem fluorowym, dzięki czemu zęby stają się bardziej odporne na działanie kwasów. Fluor działa również bakteriobójczo.W myśl zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia w miastach w których stężenie fluoru w wodzie pitnej utrzymuje się poniżej 1mg/L, powinno przeprowadzać się fluoryzację zębów. Stężenie fluoru w Oławie waha się od 0,4 do 0,6 mg//L, a więc dużo poniżej zalecanego. Również w większości wód butelkowanych fluorków jest od 0,2 do 0,6 mg/L. Fluor w dużych dawkach może być toksyczny, z tego powodu  fluoryzację trzeba przeprowadzać w sposób profesjonalny. Małe dzieci nie potrafią skutecznie wypluwać, dlatego fluoryzację przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym, z maksymalnym odizolowaniem śliny.

 

Zadbaj o zęby swojego dziecka!

 

Codziennie dbaj o higienę i prawidłową dietę!

Raz na 6 miesięcy przeprowadź fluoryzację - nawet jeżeli zęby są zdrowe!